Obczyzna, to mocniej odczuwana miłość do Polski…

Obczyzna, to mocniej odczuwana miłość do Polski…
ePub czas dodania: 2013:10:22 23:23 komentarzy 0
… To także tęsknota za bieżącą i rzetelną, informacją z kraju.

Dopiero w Kanadzie zdałam sobie sprawę z tego, że będąc w kraju, mam nieograniczony dostęp do wszystkich stacji TV, w tym informacyjnych (tzw.24 na dobę - bo praktyka pokazuje, że na dobę, znaczy od 6 rano do 24 wieczorem, a reszta, to powtórki z dnia, czyli ‘24’ jest oszustwem).

Z jednej strony, poziom stresu, jaki serwują nam bieżące wydarzenia z kraju, skłaniałby do radości, że nie przeżywamy tych emocji w czasie wyjazdu, zwłaszcza, gdy uczestniczymy w spotkaniach rodzinnych, jednocześnie z drugiej strony, chciałoby się zajrzeć raz na dzień w jakiś polski program telewizyjny z wiadomościami, czy obejrzeć film w polskiej wersji językowej.

Na obczyźnie Polacy mają przechlapane pod tym względem. Stacje telewizyjne, wiodące portale, łącznie ze słynnym Onetem, nie pokazują swojego obrazu, dobrze, że pozwolą przeczytać skąpy tekst pod niewidocznym filmem ze zdarzenia. Wersję audio tvn24 za darmo, mogłam (nie wiem, czy jeszcze mogę) słuchać w Niemczech, ale w Kanadzie już nie. Jedyną stacją telewizyjną, jaką mogłam obejrzeć w Internecie bez zakłóceń i ograniczeń, była Telewizja Trwam. Nie wstyd wam polscy decydenci i dyplomaci, że państwowe stacje nie przebijają się tak samo za granicą;-)?

Mogę sobie wyobrazić, że stacje komercyjne myślą o każdej złotówce (dolarze, euro), która im wpłynie za taką ciekawość Polaków, jednak pojąć nie mogę, dlaczego robią to media publiczne?

Ileż to Polska uczyniła dla więzi Polaków z krajem, że nie może sobie pozwolić na darmową transmisję tylko programu pierwszego, czy też tylko drugiego, czy też tylko TVP inf.?

Za TVP Polonia, Polacy też muszą zapłacić. Widziałam reklamy domów opieki dla osób starszych, w polskim biuletynie, w których jako atrakcja jest wymieniany dostęp do TVP Polonia.

Nie wstyd Wam, polskie władze, że tak traktujecie Polaków na obczyźnie?

Nie dość, że ich wygoniliście z kraju, że korzystacie z pieniędzy, które polonia przesyła rodzinom do kraju, to jeszcze każecie sobie płacić za ich mentalną więź z krajem?

Naszego programu nie obejrzy żaden afro, ani nikt w innym kolorze, a i rdzenni z danych terenów nie są nami zainteresowani.

Uwierzcie mi, ludzie w innych krajach, mają nas w nosie i nie są nami zainteresowani, chyba, że ich zaprosimy, jako celebrytów za ciężką kasę, żeby uśmiechnęli się do nas ciepło. Niektórym robi to dobrze, dla ich wizerunku, a celebryci szybko zapomną postacie ściskające im dłonie, i w pamięci ekscytować będą się tylko tym, jacy to byli u nas podziwiani. Zawsze nadmiernie. 

Fajnie mi było, jeśli rozmówcy kojarzyli, że Polska leży w Europie, jednak świadomość, że na innym kontynencie nasze polskie sprawy i emocje wcale nie są tak ważne, jak dla nas, (dosadniej mogłabym rzec, że są im obojętne) mroziła moje emocje.

W sytuacji, kiedy ja, jako Polka, turystka, nie miałam możliwości darmowego kontaktu z moim krajem tak, jak każdy z nas na terenie Polski, pomyślałam sobie, że ci, którzy opuszczają nasz kraj, powolutku też mają nas w nosie. Jedni wykupują jakiś abonament na TVP Polonia, a większość rezygnuje i wtapia się w realia kraju, w którym zdecydowała się żyć.

Ja wiedziałam, że jeszcze tym razem wrócę.

Jedynie przez Internet, dzięki poleceniom (udostępnieniom) na FB, oraz przez portale społecznościowe, dowiadywałam się, co Polacy przeżywali, na co dzień. Tylko dzięki pojedynczym wklejaniom fragmentów relacji filmowych na tych portalach, mogłam zobaczyć, co nieco.

Szkoda, że Prawy nurt dawał mi najmniej bieżących informacji z kraju …

 

Czy nasze polskie abonamenty nie mogą wystarczyć, by Polacy za granicą, (jako turyści i jako stale mieszkający w innych stronach), mogli odbierać polski program telewizyjny za darmo? Czy nie jesteśmy im to winni za to, że nie znaleźli szans życia na tym dziwnym kawałku przestrzeni w Europie? Jednocześnie, czy nie chcemy, żeby byli z nami w kontakcie mentalnym, emocjonalnym?

licznik: 3295 + 1 / 0 - promuj
captcha
x

Zgłoszenie komentarza

dodaj komentarz

x
komentarzy: 0 kolejność: wg punktacji najstarsze najnowsze
  0|0
Akcja Precz z TV Polonia (czyli TV dla idiotów i kretynów)

TVPolonia made in Woronicza - Max Kolonko Mówi Jak Jest

http://www.youtube.com/watch?v=j-g3JEhwD7U&feature=c4-overview-vl&list=PL1cAturoTLPNUpX5PfK4CmWQGqKrwWQYz
2013-10-23 04:57
@ 0|0
...witaj Ino ...rozumiem Twoje rozgoryczenie ...generalnie wszystko w Polsce uległo komercji i wszystko jest na sprzedaż...wymiana informacji powinna zawsze być za darmo, to jest coś, co powinno byc dostępne jak woda...ale jest wielu cwaniaczków, którzy chcą na tym zarobić i to sporo, bo jesliby zarobili jak sie to mówi "małą łyżeczką" to pal licho, ale taki jest trend, że trzeba jechać chochlą i wmawiać społeczeństwu, że prawdopodobnie ogladają najlepszą telewizję na świecie ..platwormy telewizyjne są tak żenujące, że jak u kogoś luknę na tv, to mnie po prostu mdli...takie jest to marne, a zarazem szkodliwe, gdyż zwalnia niejako widza od trzeżwego myślenia...tu jest niebezpieczeństwo...portale społecznościowe daja zasób informacji, tylko wchodząc na taki onet, to też trzeba jednak byc czujnym czytelnikiem...PN jest dopiero raczkującym portalem i na razie nie będzie dawał takiego rzozu informacji...dobrą społeczność już generalnie stworzyliśmy..nawet NE pozwolił nam na zaobserwowanie ilu jest blogerów naprawdę myślących, ilu funkcyjnych, a ilu takich, którzy chca coś przeforsować..vide jehowici,i inni...podobno na NE jeszcze za Łazarza była grupa tzw prawników, którzy łowili potencjalne ofiary, tzn potencjalnych klientów...dlatego spokojnie róbmy swoje, ukłon tytaj daję do blogerów Andy 51 i elig, za artykuły, które naprawde są świetnie zredagowane, które pozwalają na zapoznanie się z aktualną tematyką...niestety blogosfera została podzielona na wiele portalików...pewnie "nieoceniona robota służb", ale jak napisałem róbmy swoje ...pozdrawiam niepoprawnie
2013-10-23 21:33
# @Andy-aandy 0|0
Mnie się wydaje, że Maxowi Kolonko chodzi o coś innego, niż ja napisałam.
Jednym jest robienie telewizji dla Polonii przez Polonię, a czymś innym jest śledzenie wydarzeń tak samo bezpośrednio przez Polaków w kraju i za granicą.

P. Max ma rację, że telewizja w nazwie Polonia, nadawana z kraju (i z takim programem, jaki ma), to nieporozumienie.
2013-10-25 21:30
# @trybeus 0|0
Hej Trybeusie :-),
Widzisz, ja się tak rozbestwiłam, że do wyrobienia sobie zdania o znaczeniu jakichś wydarzeń, (w których przecież nie uczestniczę osobiście), czytam i oglądam niemal jednocześnie i „tu i tam”.
Najmniej w kraju korzystałam z Onetu, bo to jakby tvn24, który oglądałam tylko po to, by śledzić pokaz wielkiej manipulacji.
W Niemczech mam dostęp do Polsat News, a w Kanadzie pozostał mi Onet, który nie przepuszcza za granicę filmowych relacji, a tylko swoje komentarze. To przecież największa manipulacja, jakiej podlegają Polacy za granicą.

Czynię pokłon dla Telewizji Trwam, która choć nie najpierwsza w moim wyborze, jest dla mnie dostępna wszędzie w Europie i przypuszczam na każdym kontynencie, skoro ja w Kanadzie mogłam ją oglądać.

Ciekawostką przyrodniczą jest dla mnie to, że w Internecie jest taka strona: https://watch.netvi.tv/, którą poznałam jakiś czas temu i mogłam tam oglądać z Niemiec także TV Republika.
Ktoś chyba doniósł właścicielom, że umyka im parę groszy, bo zamknęli Polonii darmowy dostęp do siebie podobnie, jak telewizja publiczna.

Jedynie TV Trwam, trwa przy Polakach, chcących wiedzieć, co się dzieje dzień po dniu, w kraju.

Właściwie to wszystkie stacje komuś i czemuś służą, przez swoje programy publicystyczne, gdzie widz jest układany na obraz i podobieństwo ich właścicieli, jednak serwis informacyjny w TV Trwam, jest suchą relacją z bieżących wydarzeń i jest pozbawiony ocen, czego nie mogę powiedzieć o żadnej innej stacji, czy to prywatnej, czy państwowej.

Tylko, że Polacy będąc za granicą często chrzanią te meandry i oddalają się nie tylko fizycznie, a właśnie emocjonalnie od kraju.

Ja znowu wyruszyłam w podróż i widzę w niej setki młodych i w sile wieku, którzy jadą, jadą, jadą, jak najdalej.

Pozdrawiam :-)
2013-10-25 21:34